Test kombinovaných praček a sušiček 2024

Nemůžete se rozhodnout, jestli zvolit pračku se sušickou, nebo pračku a sušičku zvlášť? Je to velké rozhodování a oba přístupy mají své plusy a minusy. Pročtěte si naše recenze.

    Třída energetické účinnostiRoční spotřeba energie při praníRoční spotřeba vody při praníHlučnost praníKapacita praníMaximální otáčky
    1.100%

    AEG Dualsense® L7WBG47W

    A 118 kWh10400 l51 dB7 kg1400 ot/min
    2.100%

    Samsung Quick Drive™ WD90N642OOM/ZE

    A 49 dB9 kg1400 ot/min
    3.98 %
    návod

    AEG SensiDry® L9WBC61B

    A 180 kWh 51 dB10 kg1600 ot/min
    4.98 %

    AEG Dualsense® L7WBE69S

    A 118 kWh10400 l 9 kg1600 ot/min
    5.96 %

    LG F4DN508N0

    A 200 kWh11200 l52 dB8 kg1400 ot/min
    6.92 %

    Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W

    A 51 dB7 kg1400 ot/min

    Jak vybrat pračku se sušičkou

    Nemáte dostatek místa pro samostatnou pračku a sušičku, nebo volíte jeden spotřebič z jiného důvodu? Pračku se sušičkou vybírejte s rozmyslem. Nabídka přístrojů je široká, a výhodný koupě se může následně velice prodražit v provozních nákladech

    Typy praček se sušičkou  

    Nejširší nabídka praček se sušičkou je ve standardních rozměrech s hloubkou 60cm, naleznete však i modely s hloubkou nižší.  Vždy si zkontrolujte náplň pračky, objem prádla pro sušení je vždy nižší než prádla na praní a to často i o polovinu. Vždy tedy zkontrolujte náplň prádla pro sušení, jinak můžete výhodu kombinovaného spotřebiče snadno ztratit. Dalším parametrem, na který je nutné se zaměřit, jsou spotřeby vody a elektřiny. Nejlevnější modely používají pro ohřev přístroje klasické topení a pro následné chlazení pak vodu. Tyto modely pak mají spotřebu i více jak 5 Kwh a 120 litrů vody na jeden kombinovaný cyklus. Pokud nemáte extra nízké ceny energií těmto modelům se vyhněte, ačkoli se dají koupit již za cenu kolem 10 tis Kč. Mnohem lepší je varianta, kde je kondenzátor chlazen vzduchem. Přístroj poznáte dle energetického štítku, kde spotřeby jsou ve třídě A či lepší, a taktéž podle toho, že přístroj má na předním panelu i nasávací otvor pro přívod vzduchu. Takovéto modely zakoupíte již s cenou kolem 16 tis Kč. Koupě této varianty má krátkou návratnost.

    Programové nabídky praček:

    Programová nabídka moderních praček je velice rozličná. Všechny pračky jsou dnes stavěné na úsporu energie a vody, proto vás může překvapit délka základních programů. Není překvapením, když program pro 60 stupňů na bavlnu atakuje délku dvě a více hodiny. Nemusíte se tohoto času bát, pračka pere většinu času pasivně a tak je skutečně spotřeba nižší než u intenzivních programů. Všechny pračky jsou taktéž již dnes vybaveny krátkým programem s délkou maximálně 30 minut nebo programy pro kombinované praní s délkou cca jedné hodiny, u těchto programů je nutné řádně pročíst návod k obsluze, protože se jedná o varianty pro sníženou náplň prádla.  Samozřejmostí už dnes bývá i program na vlnu a jemné prádlo. Pokud chcete prát speciální tkaniny, např. outdoorové oblečení, péřové bundy apod., je pak nutné se zaměřit na konkrétní typ pračky, aby vybraný program měl. Pračky se sušičkou mají i kombinované programy, které prádlo vyperou a zároveň vysuší, u těchto programů počítejte s nižší náplní prádla než pro samostatné praní.  Pračka je taktéž vybavena i několika programy na samostatné sušení prádla.

    Ovládání praček se sušičkou

    Moderní pračky jsou již inteligentními přístroji, jejichž ovládání je hračkou. V podstatě stačí hlavním ovladačem zvolit typ tkaniny a případně upravit teplotu prádla a můžete zapnout a prát. Speciální programy jsou pak výrobci taktéž ošetřeny, aby nemohlo dojít k chybnému nastavení dalších funkcí, např. u vlny nebude nikdy možné nastavit vyšší teplotu jak 40 stupňů.

    Údržba praček se sušičkou:

    Pračky jsou dnes z pohledu zákazníka bezúdržbové. Po zakoupení však nezapomeňte odstranit aretační šrouby bubnu.  Jednou ročně se doporučuje také vyčištění filtru pro zachytávání hrubých nečistot, který najdete zepředu pračky. Při jeho demontáži počítejte s únikem cca 0,5l vody. Pokud taktéž perete často na nízké teploty nebo používáte převážně gelové prací prostředky doporučujeme jednou za měsíc vyčistit prostředkem na pračky, který naleznete v drogerii, nebo několikrát vyprat na vyšší teploty. Toto je nutné provádět z důvodu usazování vodních kalů v hadicích pračky a následně pak pračka a samotné prádlo zapáchají.

    Podle čeho vybírat:

    U praček se sušičkou je více než u jiných modelů nutné dbát na spotřeby energií.  Vždy doporučujeme volit modely, které jsou chlazeny vzduchem.


    + jeden spotřebič ušetří místo
    + široká nabídka pracích programů
    - Rozdílná náplň prádla pro praní a sušení
    - Nejlevnější modely mají vysoké spotřeb elektřiny a vody
    - Při kombinovaném programu je nutné počítat až s 5ti hodinami praní a sušení

     

     

    Test zimních pneumatik 2024 | Test dětských autosedaček 2024 | Test epilátorů